Poskytuje samospráva verejnosti materiály na rokovanie zastupiteľstva minimálne 2 dni vopred na svojej webstránke?
0,74 b.
I.3
Je na internetovej stránke samosprávy zverejnený archív materiálov na rokovania zastupiteľstva za minimálne 2 roky?
1,37 b.
I.4
Nachádza sa na internetovej stránke samosprávy elektronická úradná tabuľa?
1,91 b.
I.5
Nachádza sa na internetovej stránke samosprávy elektronická úradná tabuľa aj s archívom za minimálne 4 roky?
0,38 b.
I.6
Je na stránke samosprávy prehľadne uvedené meno a kontakt hlavného kontrolóra?
0,25 b.
I.7
Sú na stránke samosprávy prehľadne uvedené správy z kontrol hlavného kontrolóra?
1,25 b.
I.8
Zverejňuje samospráva na internetovej stránke odpovede na časté otázky občanov?
0,23 b.
I.9
Odpovedala samospráva a jej organizácia na žiadosti o informácie v zákonnej forme a lehote?
5,31 b.
I.10
Sú na stránke samosprávy uvedené mená a kontaktné údaje mestských poslancov (email a/alebo číslo) a informácie v ktorom obvode boli zvolení?
1,43 b.
I.11
Je na stránke samosprávy uvedená politická príslušnosť poslancov samosprávy?
0,18 b.
I.12
Zverejňuje samospráva na internetovej stránke výšku odmien pre jednotlivých poslancov samosprávy?
0,08 b.
I.13
Zaslala samospráva informácie o kompetenciách štatutára vykonávať zmeny v rozpočte a o najväčšom takto vykonanom rozpočtovom opatrení v roku 2025?
0,46 b.
I.14
Zverejňuje samospráva na internetovej stránke pracovný program primátora/starostu?
0,06 b.
I.15
Je na internetovej stránke samosprávy zverejnený funkčný kontakt na posielanie žiadostí podľa Zákona o slobodnom prístupe k informáciám?
0,22 b.
I.16
Je na internetovej stránke samosprávy opísaný postup podávania žiadostí podľa Zákona o slobodnom prístupe k informáciám a je v súlade s jeho aktuálnym znením?
0,10 b.
I.17
Zaslala samospráva informácie súvisiace s vydávaním radničných novín?
0,49 b.
I.18
Úroveň kvality užívateľskej prístupnosti oficiálnej stránky samosprávy (anglická mutácia o samospráve, indexovateľnosť vyhľadávačom, funkčný vyhľadávací nástroj na stránke, responzívnosť, verzia pre slabozrakých, prepojenie so sociálnymi sieťami):
1,06 b.
I.19
Úroveň objektivity a verejnoprávneho charakteru médií vydávaných alebo financovaných samosprávou (Index Benefit):
0,84 b.
I.20
Má samospráva prijatý štatút radničných novín a je tento zverejnený na internetovej stránke samosprávy?
0,17 b.
I.21
Zverejnila samospráva na oficiálnej stránke výkaz o poskytnutí prostriedkov na reklamu z verejných zdrojov za uplynulý rok?
0,11 b.
I.22
Poskytuje samospráva možnosť získavať informácie o jej činnosti prostredníctvom mobilnej aplikácie?
0,23 b.
I.23
Úroveň zverejňovania datasetov ako otvorených dát (portál otvorených dát, OpenAPI, georeferenčné údaje, vizualizácie, rozsah datasetov, datasety s vysokou pridanou hodnotou):
1,16 b.
II.
Účasť verejnosti na rozhodovaní
65 %
z 1 362,5 bodov
II.1
Sú zasadnutia komisií zastupiteľstva verejné a verejnosť tak má prístup na zasadnutia bez nutnosti schvaľovania danou komisiou?
0,98 b.
II.2
Sú zasadnutia mestskej rady verejné a verejnosť tak má prístup na zasadnutia bez nutnosti schvaľovania radou?
0,27 b.
II.3
Má verejnosť možnosť vystúpiť na zasadnutí MsZ k ľubovoľnému bodu predtým ako sa dá o ňom hlasovať, a to bez predchádzajúceho schvaľovania poslancami MsZ?
0,58 b.
II.4
Sú na internetovej stránke samosprávy zverejnené zápisnice zo schôdzí zastupiteľstva?
1,46 b.
II.5
Sú na internetovej stránke samosprávy zverejnené zápisnice zo schôdzí komisií zastupiteľstva?
0,44 b.
II.6
Sú na internetovej stránke samosprávy zverejnené zápisnice zo schôdzí mestskej rady?
0,23 b.
II.7
Je na internetovej stránke samosprávy zverejnený archív zápisníc zo schôdzí zastupiteľstva minimálne 4 roky spätne?
1,44 b.
II.8
Je na internetovej stránke samosprávy zverejnený archív zápisníc zo schôdzí komisií zastupiteľstva minimálne 4 roky spätne?
0,44 b.
II.9
Je na internetovej stránke samosprávy zverejnený archív zápisníc zo schôdzí mestskej rady minimálne 4 roky spätne?
0,21 b.
II.10
Sú na internetovej stránke samosprávy zverejnené zápisnice zo schôdzí Výborov mestských častí?
0,05 b.
II.11
Je na internetovej stránke samosprávy zverejnený archív zo schôdzí Výborov mestských častí minimálne 4 roky spätne?
0,05 b.
II.12
Sú na internetovej stránke samosprávy zverejnené zvukové/video záznamy z rokovania zastupiteľstva minimálne 4 roky spätne?
1,47 b.
II.13
Ponúka samospráva na internete nástroj/aplikáciu na verejné zaslanie a sledovanie odpovedí na sťažnosti/pripomienky občanov?
0,68 b.
II.14
Využíva samospráva nástroje participatívneho rozpočtovania a informuje o nich na internetovej stránke?
0,52 b.
III.
Verejné obstarávanie
49 %
z 649,5 bodov
III.1
Má samospráva na stránke zverejnený odkaz na profil samosprávy na ÚVO (Úrad pre verejné obstarávanie)?
0,40 b.
III.2
Sú výsledky (napr. zápisnice) zákaziek s rozsahom pod limitmi zákona o verejnom obstarávaní uverejňované na webe samosprávy?
0,20 b.
III.3
Aký je mediánový pomer počtu ponúk na zmluvu pri obstarávaniach samosprávy cez Vestník ÚVO v období január 2023 až august 2026?
0,92 b.
III.4
Aký je mediánový pomer počtu ponúk na zmluvu pri obstarávaniach samosprávy cez EKS v období január 2023 až august 2026?
0,10 b.
III.5
Koľko rozhodnutí ÚVO vydaných v neprospech samosprávy sa týkalo úkonov alebo porušení pri verejnom obstarávaní, ku ktorým došlo od januára 2023 do septembra 2026 (námietky, kontroly, správne delikty)?
1,17 b.
III.6
Úroveň kvality verejného obstarávania na základe hodnotenia obstarávateľov „Zodpovedný obstarávateľ 2024" portálu Transparex:
0,28 b.
III.7
Je na internetovej stránke samosprávy zverejnený plán verejných obstarávaní pre aktuálny rok?
0,15 b.
IV.
Predaj a prenájom majetku
60 %
z 766 bodov
IV.1
Použila samospráva elektronické aukcie pri predajoch majetku aspoň raz od januára 2024?
0,05 b.
IV.2
Použila samospráva elektronické aukcie pri prenájmoch majetku aspoň raz od januára 2024?
0,02 b.
IV.3
Sú na internetovej stránke samosprávy zverejnené informácie o výsledku verejných obchodných súťaží na predaj a prenájom majetku (mimo rokovacích materiálov pre poslancov zastupiteľstva)?
0,87 b.
IV.4
Sú na internetovej stránke samosprávy zverejnené zápisnice z procesu verejných obchodných súťaží na predaj a prenájom majetku?
0,45 b.
IV.5
Je na internetovej stránke samosprávy zverejnený archív výsledkov verejných obchodných súťaží na predaj a prenájom majetku minimálne 2 roky spätne (mimo rokovacích materiálov pre poslancov zastupiteľstva)?
0,50 b.
IV.6
Je na internetovej stránke samosprávy zverejnený archív zápisníc procesu verejných obchodných súťaží na predaj a prenájom majetku minimálne 2 roky spätne?
0,42 b.
IV.7
Sú na oficiálnej internetovej stránke zverejnené Zásady hospodárenia s majetkom?
0,50 b.
IV.8
Má samospráva na internetovej stránke aktualizovanú sekciu, v ktorej zverejňuje zámery na predaj a prenájom majetku?
1,19 b.
IV.9
Má samospráva na internetovej stránke aktualizovanú sekciu, v ktorej informuje o prevodoch majetku mesta z dôvodu hodného osobitného zreteľa?
0,64 b.
V.
Rozpočet a zmluvy
79 %
z 1 550 bodov
V.1
Obsahoval aktuálny rozpočet slovný opis všetkých položiek v rozpočte vrátane krátkeho zdôvodnenia položky – pri príjmoch titul nadobudnutia a pri výdavkoch zdôvodnenie (účel) výdavku?
1,39 b.
V.2
Riadia sa zmeny schváleného rozpočtu rovnakými pravidlami ako návrh rozpočtu (napr. vrátane zverejnenia na internete na pripomienkovanie verejnosťou, atď.)?
0,47 b.
V.3
Má samospráva na svojej internetovej stránke zverejnený záverečný účet za roky 2025, 2024, 2023?
0,94 b.
V.4
Je na stránke samosprávy zverejnený aktuálny rozpočet samosprávy?
1,37 b.
V.5
Sú na stránke samosprávy zverejnené rozpočty minimálne troch po sebe nasledujúcich ostatných uplynulých rokov - 2025, 2024, 2023?
0,46 b.
V.6
Kvalita zverejňovania zmlúv samosprávy a systému ich zverejňovania:
4,70 b.
V.7
Kvalita zverejňovania údajov o faktúrach a objednávkach samosprávy a systému ich zverejňovania:
2,92 b.
VI.
Dotácie a granty
44 %
z 709,3 bodov
VI.1
Môže sa zasadnutia komisií alebo stretnutí, kedy sa diskutuje a/alebo rozhoduje o pridelení dotácie zúčastniť verejnosť, a to bez predchádzajúceho schvaľovania členmi komisie?
0,57 b.
VI.2
Má samospráva na svojej internetovej stránke zverejnené pravidlá na riešenie konfliktu záujmov členov hodnotiacich komisií rozhodujúcich o pridelení dotácií?
0,18 b.
VI.3
Sú na stránke samosprávy zverejnené špecifické kritériá/pravidlá na prideľovanie grantov a dotácií?
0,38 b.
VI.4
Sú na stránke prehľadne zverejnené rozhodnutia samosprávy o pridelení dotácie/grantu (mimo záverečného účtu, zmlúv a uznesení zastupiteľstva)?
0,96 b.
VI.5
Zverejňuje samospráva aj žiadateľov, ktorým dotácia/grant nebola pridelená?
0,10 b.
VI.6
Sú na stránke zverejnené hodnotiace tabuľky k jednotlivým projektom, ktorým sa rozhodla samospráva prideliť dotáciu/grant?
0,12 b.
VI.7
Je na stránke zverejnený archív rozhodnutí samosprávy o pridelení dotácie/grantu minimálne 2 roky spätne (mimo zmlúv, záverečných účtov, uznesení zastupiteľstva)?
0,67 b.
VI.8
Sú na stránke samosprávy zverejnené a jasne identifikovateľné informácie o pridelených dotáciách vo výlučnej rozhodovacej kompetencii primátora/starostu (mimo záverečného účtu, zmlúv a uznesení zastupiteľstva)?
0,18 b.
VII.
Byty a zariadenia sociálnych služieb
48 %
z 453 bodov
VII.1
Môže sa stretnutia orgánov/zasadnutia komisií samosprávy rozhodujúcich a diskutujúcich o pridelení bytu ako aj o prevode bytov do osobného vlastníctva zúčastniť verejnosť; a to bez predchádzajúceho schvaľovania?
0,20 b.
VII.2
Poskytuje samospráva na stránke možnosť elektronicky požiadať o pridelenie nájomného bytu alebo prevod bytu do osobného vlastníctva? (informácia jednoznačne uvedená na stránke)
0,05 b.
VII.3
Pomer medzi počtom bytov pridelených žrebovaním a celkovým počtom pridelených bytov. (Počet žrebovaných // pridelených bytov).
0,06 b.
VII.4
Má samospráva trvalo zverejnené zápisnice z rokovania komisií posudzujúcich prideľovanie bytov a prevod bytov do osobného vlastníctva?
0,15 b.
VII.5
Má samospráva na internete trvalo zverejnenú základnú štatistiku o bytoch v správe samosprávy aktualizovanú aspoň raz ročne (koľko bytov má samospráva, koľko je v prenájme, koľko je voľných a pod.)?
0,10 b.
VII.6
Sú na stránke zverejnené kritériá/pravidlá na prideľovanie bytov (môže byť aj web správcu bytov)?
0,20 b.
VII.7
Je na stránke zverejnený aktuálny zoznam žiadateľov o byt?
0,12 b.
VII.8
Sú na stránke zverejnené zoznamy prideľovaných bytov a komu boli pridelené (mimo uznesení zastupiteľstva a zápisníc)?
0,10 b.
VII.9
Sú zverejnené zoznamy bytov a komu boli pridelené priebežne aktualizované (môže byť aj web správcu bytov), najviac 6 mesiacov spätne?
0,07 b.
VII.10
Zverejňuje samospráva trvalo na internetovej stránke pravidlá pre prijímanie detí do jaslí a materských škôl?
0,20 b.
VII.11
Poskytuje samospráva na internetovej stránke možnosť požiadať o pridelenie miest v jej zariadeniach sociálnych služieb (vrátane zaslania príslušnej dokumentácie) online?
0,01 b.
VII.12
Zverejňuje samospráva elektronický register/elektronickú evidenciu žiadostí (poradovník) pri prideľovaní miest v jej zariadeniach sociálnych služieb s možnosťou sledovať stav žiadostí? (Na internetovej stránke samosprávy alebo zariadenia sociálnych služieb).
0,20 b.
VII.13
Je na stránke zverejnený zoznam zariadení sociálnych služieb, ktorých zriaďovateľom je samospráva, vrátane základných informácií o zariadení a odkazov na ich internetové stránky?
0,35 b.
VII.14
Sú na stránke zverejnené informácie o kapacite a jej naplnenosti v zariadeniach sociálnych služieb?
0,04 b.
VII.15
Sú na stránke zverejnené informácie o možnostiach a pravidlách získania miesta v zariadeniach sociálnych služieb, ktorých zriaďovateľom je samospráva?
0,32 b.
VIII.
Personálna politika
49 %
z 367,5 bodov
VIII.1
Pomer výberových konaní pri obsadzovaní miest vedúcich odborov od januára 2024 do konca roka 2025: (Počet výberových konaní / počet obsadených miest)
0,15 b.
VIII.2
Pomer výberových konaní pri obsadzovaní miest vedúcich oddelení od januára 2024 do konca roka 2025: (Počet výberových konaní / počet obsadených miest)
0,19 b.
VIII.3
Pomer výberových konaní pri obsadzovaní miest referentov od januára 2024 do konca roka 2025: (Počet výberových konaní / počet obsadených miest)
0,27 b.
VIII.4
Obsahujú oznámenia o výberových konaniach charakteristiku obsadzovaného miesta, kvalifikačné predpoklady a dátum uzávierky prihlášok?
0,37 b.
VIII.5
Obsahujú oznámenia o výberových konaniach dátum zverejnenia informácie o voľnom pracovnom mieste?
0,19 b.
VIII.6
Obsahujú zápisnice z výberového konania počet a identifikáciu uchádzačov?
0,06 b.
VIII.7
Obsahujú zápisnice z výberových konaní mená a priezviská členov komisie a informáciu, z akej pozície alebo funkcie boli do komisie vymenovaní?
0,07 b.
VIII.8
Obsahujú zápisnice z výberového konania sumárne hodnotenie komisie a poradie uchádzačov po hodnotení?
0,10 b.
VIII.9
Nachádza sa na internetovej stránke samosprávy archív zápisníc z výberového konania aspoň od januára 2024?
0,14 b.
VIII.10
Nachádza sa na internetovej stránke samosprávy profesijný životopis primátora mesta obsahujúci tieto informácie:
i. vzdelanie
ii. doterajšie zamestnania
iii. členstvá pred nástupom do funkcie v orgánoch obchodných spoločností a neziskových organizácií
0,28 b.
IX.
Etika a konflikt záujmov
40 %
z 645 bodov
IX.1
Má samospráva zverejnený etický kódex volených predstaviteľov samosprávy?
0,60 b.
IX.2
Má samospráva zverejnený etický kódex zamestnancov samosprávy?
0,63 b.
IX.3
Má samospráva zverejnený etický kódex zamestnancov organizácií samosprávy?
0,25 b.
IX.4
Nachádzajú sa na internetovej stránke samosprávy zápisnice zo zasadnutí komisie zastupiteľstva na ochranu verejného záujmu?
0,12 b.
IX.5
Nachádzajú sa na internetovej stránke samosprávy zverejnené majetkové priznania primátora/starostu samosprávy alebo odkaz na ne?
0,20 b.
IX.6
Sprístupnil štatutárny zástupca samosprávy rozšírené majetkové priznanie na základe ponuky Transparency International Slovensko?
0,12 b.
IX.7
Je na internetovej stránke samosprávy prehľadne zverejnená výška platu primátora schválená zastupiteľstvom?
0,06 b.
IX.8
Nachádzajú sa na internetovej stránke samosprávy zverejnené aktuálne majetkové priznania poslancov samosprávy?
0,14 b.
IX.9
Existuje špecifický nástoj - nad rámec zákona - pre nahlasovanie nekalých praktík (telefonická linka, online formulár, etický komisár, atď.)? Ak áno, tak aký a kto je zodpovedný za prijímanie týchto podnetov?
0,06 b.
IX.10
Koľko oznámení o nekalých praktikách v samospráve a jej organizáciách riešili od januára 2023 do júna 2026?
0,01 b.
IX.11
Má samospráva zavedenú protikorupčnú normu ISO, prijatý ucelený antikorupčný program, alebo rieši riziká korupcie a ich predchádzanie v etickom kódexe, či inom dokumente a zverejňuje tento dokument na svojom webe?
0,15 b.
IX.12
Bola v aktuálnom volebnom období podaná obžaloba alebo vynesený rozsudok minimálne na prvom stupni vo veci korupcie alebo hospodárskej kriminality v súvislosti s činnosťou samosprávy, jej organizácií alebo ich predstaviteľov?
0,25 b.
X.
Územné plánovanie a stavebný úrad
85 %
z 315,8 bodov
X.1
Zverejňuje samospráva na internetovej stránke dokumenty o stavebnom a územnom rozhodovaní (oznámenia o začatí konaní, rozhodnutia)?
0,36 b.
X.2
Má samospráva zverejnený sadzobník poplatkov k stavebnému konaniu (stavebné povolenie, kolaudačné rozhodnutie, ohlásenie drobnej stavby, odstránenie stavby)?
0,15 b.
X.3
Má samospráva zverejnený opis postupu pri podávaní žiadostí v stavebnom a územnom konaní?
0,18 b.
X.4
Je na stránke mesta zverejnený územný plán?
1,94 b.
X.5
Je na internetovej stránke samosprávy samostatne (t.j. mimo zápisníc) zverejnené vyhodnotenie pripomienok verejnosti k aktuálne platnému územnému plánu alebo k jeho posledným aktualizáciám?
0,06 b.
XI.
Obecné podniky a organizácie
50 %
z 299,5 bodov
XI.1
Sú na webovom sídle samosprávy trvalo zverejnené výročné správy všetkých obchodných spoločností s väčšinovým podielom samosprávy za minimálne 3 uplynulé roky (prípadne, je na webovom sídle mestskej časti link na túto informáciu)?
0,41 b.
XI.2
Sú vlastné internetové stránky obchodných spoločností (s 30% a vyšším podielom) samosprávy prepojené so stránkou samosprávy?
0,34 b.
XI.3
Podiel samosprávy v jednotlivých obchodných spoločnostiach s majetkovou účasťou samosprávy:
0,31 b.
XI.4
Nachádzajú sa na internetovej stránke samosprávy profesijné životopisy manažérov firiem obsahujúce tieto informácie:
i. vzdelanie
ii. doterajšie zamestnania
iii. členstvá pred nástupom do funkcie v orgánoch obchodných spoločností a neziskových organizácií
0,15 b.
XI.5
Sú konateľmi alebo členmi predstavenstiev mestských obchodných spoločností aj poslanci zastupiteľstva?
0,12 b.
XI.6
Zaslala organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávy (základná škola) informácie o poslednom výberovom konaní na pozíciu riaditeľa/ku školy a zápisnicu z tohto konania?