Najtransparentnejším slovenským mestom je Vranov nad Topľou

Až dve tretiny miest sa oproti roku 2014 väčšmi otvorili verejnej kontrole 

Prístupnosť verejnej kontrole v 100 najväčších slovenských mestách sa dva roky od posledných volieb mierne zvýšila, a to v priemere o 4 percentuálne body. Ako ukázal aktuálny rebríček transparentnosti miest, ktorý Transparency International Slovensko pripravila už štvrtýkrát, priemerné skóre otvorenosti miest sa prvýkrát prehuplo cez hranicu 50 percent (51,3%). Mestá tak dosiahli mierne lepší výsledok ako slovenské župy (50,2%). 

Oproti roku 2010, kedy sme transparentnosť miest merali prvýkrát, sa celkové skóre miest zlepšilo už o 11 percentuálnych bodov.

Vlaňajší víťaz rebríčka Mesto Martin (76,5%) sa vrátilo na 2. pozíciu z roku 2012, keď sa tentokrát pred neho dokázal dostať 23-tisícový Vranov nad Topľou (78,7%). Toto východoslovenské mesto sa pritom ešte pred štyrmi rokmi delilo o poslednú 99. priečku s Bytčou. Jeho predstavitelia však po nelichotivom umiestnení vyjadrili odhodlanie výrazne otvoriť mesto verejnej kontrole a už v roku 2014 sa stali skokanom ročníka. Tretie miesto rovnako ako vlani obsadila Rožňava.

TIS-Tlačová Správa-rebríček Mestá2016 by Transparency International Slovakia on Scribd

Prezentáciu výsledkov si môžete pozrieť tu.

Print Friendly, PDF & Email

Rebríčky

Analýzy

O projekte

Sledujte nás

vyjadrite vašu podporu

Darujte