Najtransparentnejším slovenským mestom je Martin

Najtransparentnejším mestom na Slovensku je Martin, ktorý sa posunul na vrchol rebríčka z druhého miesta z roku 2012. Na druhom mieste skončila Prievidza, tretie miesto obhájila Rožňava. Po výraznejšom zlepšení v rokoch 2010-12 mestá za uplynulé dva roky v transparentnosti v priemere stagnovali. Vyplýva to z hodnotenia sto najväčších slovenských miest Otvorená samospráva 2014 od Transparency International Slovensko.

Najväčšie slovenské mestá dosiahli v priemere  len 47 bodov zo sto možných. Aj nízka transparentnosť môže byť dôvodom, že občania sú k práci miest dlhodobo kritickí. Podľa nedávneho prieskumu agentúry FOCUS chce každý druhý občan svojho starostu vymeniť. Vyššia transparentnosť pritom znižuje riziká neefektívneho míňania verejných prostriedkov a zmenšuje priestor pre korupciu.

Prvý Martin dosiahol 72 percent, najhorší Sabinov len 23 percent. Kým jedna tretina miest sa od posledného hodnotenia v roku 2012 zlepšila a jedna tretina miest stagnovala, tretina miest sa dokonca v otvorenosti zhoršila. Najväčším skokanom je Vranov nad Topľou,  ktorý sa dostal z chvosta rebríčka v roku 2012 až na tohtoročné7.miesto. Naopak najviac – až o 54 miest – si pohoršil Veľký Krtíš.

Celkovo najlepšie hodnotenou skúmanou oblasťou je prístup k informáciám o práci úradu cez webové stránky samospráv a pomocou infožiadostí. Zverejňovanie materiálov na rokovanie zastupiteľstva či elektronická úradná tabuľa na stránke mesta je už dnes takmer štandardom. Za štyri roky sa strojnásobil počet miest s video- alebo aspoň audio-záznamami zo zastupiteľstiev. Vítaný je aj viac než stopercentný nárast počtu miest s etickým kódexom volených predstaviteľov, z 9 v roku 2012 na 22.

Naopak najmenej transparentnou oblasťou ostáva predaj a prenájom majetku. Len 13 miest zo sto zverejňuje výsledky verejných obchodných súťaží na svojich internetových stránkach a iba 2 samosprávy kompletne zverejňujú zápisnice z verejných obchodných súťaží.  Mestá stále výrazne zaostávajú aj v oblasti etiky a konfliktu záujmov, keď napríklad žiadne z hodnotených miest nemá zverejnené majetkové priznania poslancov a len niekoľko zverejňuje majetkové priznania primátorov.

V priemere o 6 percent vyššie skóre o proti kandidátom ľavice dosiahli mestá s primátormi, ktorí vo voľbách 2010 kandidovali s podporou pravicových strán. Mestá vedené nezávislými kandidátmi dosiahli priemerné skóre. V rebríčku lepšie uspeli aj väčšie mestá, čo súvisí s ich vyššou vzdelanostnou úrovňou, silnejšími médiami a následne tak aj vyšším dopytom po transparentnosti.

Rebríček hodnotil mestá v 102 indikátoroch (od kvality zverejňovania zmlúv, či možnosti zapojenia verejnosti do diskusie na zastupiteľstve, cez otvorenosť verejného obstarávania, personálnej politiky a nakladania s majetkom až po udeľovanie grantov a dotácií). Zhruba 60 percent výsledného skóre tvorilo hodnotenie kvality informácií na mestských webových stránkach, ďalšiu štvrtinu bodov mohli samosprávy získať za svoje odpovede na infožiadosti zaslané pod menom Transparency ako aj „obyčajného občana“, a zvyšok za kvalitu tendrov podľa údajov Úradu pre verejné obstarávanie.

Zostavenie rebríčka uskutočnila Transparency International s podporou Fondu pre mimovládne organizácie a spoločností Datalan, a.s. , Hewlett- Packard Slovakia s.r.o. a Microsoft Slovakia. “Téma otvorenosť samosprávy a lepšia dostupnosť a kvalita služieb pre občanov je nám v DATALANe veľmi blízka, aj preto sme neváhali podporiť projekt Transparency International aj tento rok”, povedal Michal Klačan, predseda predstavenstva spoločnosti DATALAN, a.s.”Uplatňovanie etických princípov v podnikaní patrí k základným princípom našej spoločnosti, preto sme radi, že sa aj naši partneri na strane samospráv snažia o čoraz väčšiu transparentnosť,” doplnil Tibor Kolejak, obchodný riaditeľ pre malé a stredne podniky z Microsoft Slovakia.

Gabriel Šípoš, Katarína Klingová, Martin Kollárik

Transparency International Slovensko

 

Kontakt:(+421-2) 5341 7207, klingova@transparency.sk, kollarik@transparency.sk

Print Friendly, PDF & Email

Rebríčky

Analýzy

O projekte

Sledujte nás

vyjadrite vašu podporu

Darujte